Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

Hayatı zenginleştiren kitaplar, çocukların engin bir hayal dünyası kurmasında "olmazsa olmaz" etkenlerden biridir. Kitapları çocuklarla tanıştırmak ve aralarında güçlü bir dostluk kurmak ise ailelere düşen önemli bir görevdir.

Peki çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocukların kitap yazarlarını tanımasını sağlayın. Gerek vefat etmiş gerek yaşayan yazarları tanımak çocuğunuzda okuma bilincini oluşturma konusunda önemli bir adımdır. Özellikle kitap fuarlarına ve imza günlerine çocuğunuzu götürüp yazarları görmelerini ve konuşmalarını sağlayın. Çocuk, yazarını bildiği bir kitabı daha büyük bir istekle ve heyecanla okuyacaktır.

Çocukların kitapla tanışmasında sadece anne ve babaların değil; okul, öğretmen, sosyal çevre gibi etkenlerin önemi de büyüktür. Bunun için sizinle geçirdiği zamanında, çocuğunuzun sosyal hayatını çevreleyen ortamlardan mutlaka destek isteyin.

Her çocuğun bir kütüphanesi olmalı

Çocuğunuzun odasına yapacağınız masrafın küçük bir kısmını kütüphane için ayırmaya ne dersiniz? Hatta imkân varsa çocuğunuz kendi kütüphanesini kendisi yapmalı, süslemeli, boyamalı... Bu şekilde altı kitabı ve kütüphaneyi daha çok sahiplenecektir. Bir de üstüne "Ali'nin Kütüphanesi" yazdınız mı tamamdır :) Kütüphane; kitap alma, kitap edinme ve biriktirme gibi davranışlarda çocuğunuza önemli katkılar sağlayacaktır.

Çocuğunuza her gece uyumadan kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için bir ayakkabı kutusunu boyayarak, kaplayarak ve süsleyerek başucuna koyacağı bir kitap kutusu yapabilirsiniz. Böylece en sevdiği kitaplarını ve hediye gelen kitaplarını orada saklayabilir. Hikâye zamanında sizin ona okumanız için oradan bir hikaye kitabı seçebilir.

Kitap Evleri ve Kitap Fuarları

En azından ayda bir düzenli olarak bir kitap mağazasını ziyaret edin. Çocuğunuzla beraber kitapları karıştırın, yeni çıkan kitaplara bakın bütçenize göre ona bir kitap alın. Bu açıdan kitap fuarları kitap bilincini geliştirmek için önemli fırsatlardır. Kitabın ne kadar değerli bir araç olduğunu insanlara hatırlatır.

Kütüphanenin havasını solumak ve birçok kitabın bir arada bulunuyor olduğunu görmek kitapları sevmek için güzel bir neden olabilir.

Çocuğunuzun Seçimlerine Saygı Duyun

Kitapları çocuğunuzun ilgi alanlarına göre onun fikrine danışarak seçmek çocuğunuzun okuma motivasyonunu artıracaktır. Ancak okuyamayacağı düzeyde kitaplar seçtiğinde yerine alternatif sunun. Eğer yaşı küçük olan bir çocuğunuz var ise, üç alternatifi siz belirledikten sonra çocuğunuzun seçmesini isteyebilirsiniz.

Çocuğunuz için kitap seçerken ilgi alanına hitap etmesine özen gösterin. Hatta sadece kitapları değil üzerinde okuyabileceği olan her şeyi ona sunabilirsiniz (broşür, çizgi roman, dergi vb.) Çocuğunuzun okumayı sevmesi için sadece kitap okuması gerekmez. İlgisini çeken konu hakkındaki bir dergiyi okumaya çalışması onu motive etmeye yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun sevdiği gibi kitabı bir tiyatro oyuna dönüştürebilir, birlikte evinizde sahneleyebilirsiniz.

Her kitap sonrasında çocuğunuzla okuduğunuz hikâyeyi konuşabilirsiniz. Sorular sorup yorumlar yapabilirsiniz, kısa ve keyifli konuşmalar onu heyecanlandıracaktır.

Dergi, gazete ve diğer yayınlar da takip edilmelidir. Okuma alışkanlığı sadece kitap ile sınırlı değildir, bu durumda dergiler imdadınıza yetişir. Özellikle çocuk dergileri eğlenceli tasarım ve içerikleri ile çocukların gözdesidir. Bütçeniz el veriyorsa en az bir çocuk dergisine abone olabilirsiniz.

Çocuğunuzun kitap için para biriktirmesini sağlayın. Çocuğunuza istediği her kitabı almayın ve bazı kitaplar için para biriktirmesini sağlayın. Böylece kendi parasıyla kitap almış olacak ve kitabı daha çok sahiplenecektir. Bu alışkanlığı ilk başlarda harçlığına bir kitap zammı yaparak yerleştirmek mümkün olabilir. Örneğin 20 TL harçlık alıyorsa 5 TL kitap zammı yapılabilir.

Kitap seçiminde kitaptaki yazılar kadar görsellerin de nitelikli olmasına dikkat edin. Görseller yazılanların ifadesidir. Resimler ile yazılar arasında ne kadar iyi bir bütünlük olursa çocuk da kitapla o kadar bütünleşir.

Kitaplarda "iyi" ve "kötü" kavramının da öğretilmesi gerekir. Bu kavramların üstünkörü vurgulandığı ve sürekli ders verici nitelikteki kitapları seçerseniz çocuk kitaba ilgi göstermeyebilir.

Kitap Okuma Saati

Çocuğunuz ile “aile kitap okuma saatleri” düzenleyebilirsiniz. Birlikte kitap okuyup ardından sohbet etmek aynı zamanda çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmenin de bir yoludur.

Kitap okumayı çocuklar açısından daha eğlenceli hale getirmek için okuma zamanlarına biraz farklılık katabilirsiniz. Kitabın resimlerine birlikte bakın, zaman zaman ses tonunuzu değiştirin, mimiklerinizle okuduğunuz hikâyeyi destekleyin.

Kitaplar Ulaşılabilir Yerde Olmalı

Çocuğunuza ait bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Eğer imkânınız yoksa evinizde kitapların ulaşılabilir yerde olmasına özen gösterin.

Çocuğunuz istediğinde kitapları eline alabilmesi ve onları incelemesi, okumayı sevmesi ve kitap okuma alışkanlığı edinmesi açısından önemlidir.

Kitap En Güzel Hediyedir

Çocuğunuza her fırsatta kitap hediye etmeye çalışın. Çünkü hediye almak sevindirici bir olaydır. Bu olay ile kitap fikri üst üstte geldiğinde çocukta kitabın sevindirici ve değerli bir şey olduğu izlenimi uyanacaktır.

Uyku Rutini

Kitap okumayı günlük hayatınızın içerisine bir uyku rutini olarak katabilirsiniz. Uyku öncesi; banyo, tuvalet, diş fırçalama gibi sıralı alışkanlıklarının arasına bir hikâye kitabı da mutlaka eklemelisiniz.

Model Olmak

Evde kitap okuyan anne-baba ya da aile büyüklerine tanık olması, çocuğunuzun kitaplara olan yolculuğunda güçlü bir rol model olacak, kitap dünyası içerisinde yer almasını kolaylaştıracaktır.

Kitap okumayı destekleyen bir diğer uygulama da kitabı günlük hayatın içine sokmaktır. "Bu kitap çok güzelmiş, şundan bahsediyor, aynı yazarın şu kitabı da güzel" gibi sözler muhakkak çocuğunuzun zihninde yer edecektir. Bir süre sonra o da okuduğu kitaplardan bahsedecek sizin gibi konuşabilmek için daha fazla okuma yolunu seçecektir.

Alışkanlıklar Küçük Yaşlarda Kazanılır

Çocuğunuza kitapları sevdirmeye, bebeklik döneminden itibaren hatta anne karnındayken onları kitaplarla tanıştırarak başlamalısınız. Yaş grubuna uygun bol resimli kitaplara birlikte bakarak bu dostluğa adım atmasını sağlayabilirsiniz. Bebekken tanıştıkları resimli kitaplar, çocukluk döneminde okuyabilecekleri "Küçük Prensler" için sağlam bir adım olacaktır.

Çocuklar için bir şeyi sahiplenmek her zaman bir mutluluk kaynağıdır. Çocuğunuzun adının yazılı olduğu etiketler veya ona özel hazırlanmış mühürler yaptırabilirsiniz. Kitaplarına kendine ait bu etiketi yapıştırmaktan büyük keyif alacaktır.

Sizlere ve Çocuklarınıza Bol Kitaplı Günler Dileriz…

Çocuğunuzun Işığı IEYP İle Parıldar !!!

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?
IEYP International

IEYP Uygulamaları hakkında bilgi edinin!

Uzmanlardan oluşan ekibimiz, en saygın eğitim sistemlerinden ve yaklaşımlarından esinlenerek, bazı eğitim sistemlerinin ulusal standartlarını aşacak düzeyde, uluslararası bir standart oluşturmaya çalıştı.
IEYP International Early Years Program, yüksek uluslararası standartları takip eden kapsamlı bir programdır.

IEYP International
IEYP International
IEYP International
IEYP International