Dört Yaşından Beşbuçuk Yaşına Kadar "GÜÇ"

Dört Yaşından Beşbuçuk Yaşına Kadar "GÜÇ"

GÜÇ

Çocuğunuz dört yaşına yaklaştıkça dikkate değer bir değişim göreceksiniz. Çocuğunuz artık size yardım etmek veya size neler yapabileceğini göstermekle ilgilenmeyecek. Küçük kızınız artık sizi, kendisini onaylamanız ve desteklemeniz için hemen yanı başında—en azından daha önce olduğu kadar yakınında—istemeyecek. Bunun ye-rine, iktidara susamış, patronluk taslayan ve sınırlarını zorlayan bir delikanlıyla birlikte yaşadığınızı keşfedeceksiniz. Endişelenmeyin, çocuğunuz gelişimin dördüncü aşamasına doğru ilerlemektedir: “güçlülük duygusu”.

Çocuğunuz bebeklik döneminde ihtiyaçlarını karşılamanıza muhtaçtı. Sonra sizden duygusal bakımdan ayrılmaya başladı. Kimliği hakkında birçok şey keşfetti, üç yaşındaki bir çocuk olarak deneyim kazandıkça yeterlilik duygusu serpildi ve şimdi artık gereksinimlerini kendi başına karşılamaya hazır. Çocuğunuz sadece üç kısa yıl içinde gereksinimlerinin karşı-lanmasında size muhtaç olmaktan çıkıp kendi gereksinimlerini karşılamaya çalışacak kadar olgunlaştı!

Bu aşamada çocuğunuzun gelişimini desteklerken, davranışlarının yapıcı olabilmesi için bir takım akla uygun sınırlar getirmelisiniz. Tıpkı ateşin, denetim dışı kaldığında tehlikeli ve yıkıcı ama şömine ya da fırın gibi bir sınırlayıcı içinde tutulduğunda harikulade bir şey olması gibi, iktidar da bir sınırlayıcı içinde tutulmalıdır. Kendi ve başkalarının iyiliği için çocuğunuzun güçlülüğünün denetim dışı kalmasına izin vermemelisiniz.

Dört yaşındayken çocuğunuzun güçlülüğünü geliştirme çabaları beceriksizcedir. Enerjisini ayarlamayı henüz öğrenememiştir. Fakat çocuğunuz bu dönemde sizin yardım ve rehberliğinizle gücünü nasıl denetleyeceğini öğrenecektir. Ona ve diğer insanlara karşı gücünüzü kullanma biçiminizi örnek alacaktır.                              

Çocuğunuzun davranışı

Çocuğunuz dört yaşına geldiğinde, zaman zaman bazı dav¬ranışlarıyla sizi ustalıkla yönetmeye çalıştığı hissine kapılmaya başlayabilirsiniz.

Çocuğunuz, sizi soru yağmuruna tutmak için, uyku merasiminin sonunu—bu sırada onu yıkıyor, ona öykü anlatıyor ya da şarkı söylüyor olabilirsiniz—kollayabilir; bu sorula¬rı daha önce yanıtlamış olmanız da bir şey değiştirmez. Ne zaman kalkıp kapıya doğru ilerlemeye yeltenecek olsanız, mutlaka tam o anda yanıtını almak istediği bir soru daha sorabilir.

Çocuğunuz Neler Düşünüyor, Neler Hissediyor?

Artık dört yaşındayım ve bana ne yapacağımın söylenmesinden hoşlanmıyorum. Bir şeylerle yükümlü olmayı ve onları kendi istediğim biçimde yapmayı seviyorum.

Eğer yorgun değilsem ve yatağa girmek istemiyorsam onların odamdan ayrılmamalarını sağlamak için annem ve babamı soru yağmuruna tutmamın yeteceğini biliyorum.

Sonra, uykum gelmeden yatağa girmek de istemiyorum. Böyle yaparsam uyku vaktimi kendim ayarlamış olurum. Herhangi bir şeyi yapmaya gücümün yeteceğini biliyorum. Annem ve babam bazı şeylerin benim kontrolüm altında olmasına alışsalar iyi olur.                                  

Ne Anlama Geliyor?

Bilgi çocuğunuzun kendini güçlü hissetmesini sağlar. Üstelik eğer çocuğunuz soruları, yatmaya gitmek türünden istemediği şeyleri yapmaktan kaçınmak için kullanıyorsa gücünü ortaya koyuyor demektir. Hoşunuza gitmese de, bu davranışın sergilenmesinden dolayı içinizi ferah tutabilirsiniz.

Ebeveynlerin bir kısmı çocuklarına güç verirken, bir kısmı bunu kendilerine saklarlar. Sorumluluk sahibi ve kendi kendine yeten bir çocuk yetiştirmek için çocuğunuza güç vermeyi öğrenmeniz gerekir. Göreviniz, bir taraftan çocuğunuza mümkün olduğu kadar çok güç verirken diğer taraftan bu güce akla yakın sınırlar koymaktır. Bu şekilde çocuğunuz kabul edilebilirlik sınırlarınız içinde kalan seçimler yapabilir.

Seçim yapabiliyor olmak onun gelişen güçlülük duygusunu pekiştirir. Çocuğunuzla iki ortak olarak birlikte çalışırken—bu ilişkinizde meydana gelen büyük bir değişimdir—ona kabul edilebilir sınırlar içerisinde bağımsız ve kendinden sorumlu olmayı öğretirsiniz.

Çocuğunuzun Işığı IEYP İle Parıldar !!!

 

Yararlanilan Kaynak: “How To Read Your Child Like A Book”, Dr. Lynn Weiss.

Dört Yaşından Beşbuçuk Yaşına Kadar
IEYP International

IEYP Uygulamaları hakkında bilgi edinin!

Uzmanlardan oluşan ekibimiz, en saygın eğitim sistemlerinden ve yaklaşımlarından esinlenerek, bazı eğitim sistemlerinin ulusal standartlarını aşacak düzeyde, uluslararası bir standart oluşturmaya çalıştı.
IEYP International Early Years Program, yüksek uluslararası standartları takip eden kapsamlı bir programdır.

IEYP International
IEYP International
IEYP International
IEYP International