3– 4 Yaş Arası Yeterlilik

3– 4 Yaş Arası Yeterlilik

Bebeğinizin, doğduğu günden itibaren on altı aylık olana kadar, onun gereksinimlerini anlamanıza ihtiyacı vardır; böylece güvenmeyi bilen bir insan olarak büyür. Bebeğiniz deneyim kazanarak gereksinimlerinin karşılanacağına güvenmeyi öğrenir.

Çocuğunuz on sekiz ayını doldurduğunda onda hissedilir değişiklikler meydana gelir. Ansızın, ısrarla “hayır” demeye başlar. Sahiplenici görünüp, düzenli olarak “ben”, “beni” sözcüklerini kullanır. Çocuğunuz kimliğini keşfetmekte, kendini sizin dışınızda ayrı bir kişilik olarak görmeye başlamaktadır.

Çocuğunuz gereksinimlerinin karşılanacağına bir kere inanır ve kendini sizden ayrılmaya ve kendi kimliğini keşfetmeye yetecek kadar güvende hissederse, gelişmenin diğer aşamasına hazırdır: “yeterlilik”. Çocuğunuz üçüncü yaşında becerilerini geliştirecek, geliştirecek, geliştirecek ve yeterlilik duygusunu takviye edecektir.

Çocuğunuz, yeterlilik duygusunu desteklemek için keşfetmek, deneyler yapmak ve ilgi alanlarını genişletmek isteyecektir. Sizin ya da başka herhangi birinin yaptıklarını yapmak isteyecek ve yapabileceğine inanacaktır. Çocuğunuzun asıl beceri ve algıları sınırlıdır ve yaratılarının yetişkinlerin standartlarına denk düşmediğini anlayamaz. Aslında, çocuğunuz bir hedefe ulaşmakla bile ilgilenmez. Yapma sürecinin tadını çıkarmak için bir şeyler yapar; bir şeyler yaparak yeterlilik duygusunu güçlendirir.

 Çocuğunuzun Davranışı

Çocuğunuz üç yaşına bastığı zaman, ona yetişmenin zorlaştığını fark edebilirsiniz. Nerede ve ne yapıyor olduğunu düşündüğünüzde bunu hemen kestiremezsiniz. Belki, bahçıvanlık yapan komşunuzu görüp bahçeye çıkmıştır. Ya da, bunu yapmamasını söylemiş olsanız bile, gidip makyaj malzemelerinizle oynamaya dalmıştır.

Üç yaşındaki çocuğunuzun her şeye burnunu soktuğu hissine kapılabilirsiniz.

Ne anlama geliyor?

Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde davranışları, duygusal gereksinimleri ve ilgi alanlarında esaslı bir değişim gözlenir. Çocuğunuz geride kalan aylar boyunca kimliğini kurmaktaydı; bu yüzden şimdi kendisi hakkında olumlu duygular beslemektedir. İçinde her şeyi yapabileceği hissi uyanır-buna güvenir.

Sürekli keşif yapacak ve her şeyi, yasak olanları bile karıştıracaktır. Çocuğunuz bunu dik kafalı olduğu için yapmaz. Yetenekleri arttığı için ayrıcalıklarının da çoğaldığını düşünür.

Çocuğunuz artık, komşunun bahçesi, her zaman gidilen market, park ve eğlence merkezleri gibi tanıdık yerleri keşfetmekten çekinmez. Elinizi bırakıp kendi başına dolaşmaya çıkmaya eskiye orana daha heveslidir. Fakat bunlar iki yaşında yaptıklarından daha farklı gezintilerdir. Çocuğunuz sizden ayrılmaya çalışmakla değil, sadece keşif yapmakla meşguldür-ve bunu sevmektedir.

Çocuğunuz neler düşünüyor, neler hissediyor?

Dünya harika bir yer ve ben onu keşfetmeyi seviyorum. Kendi başıma gidecek kadar büyüdüm. Komşunun bahçesini biliyorum ve karış karış incelemek istiyorum. Her şeyi yapabilirim-çiçek dikmesine yardım etmek için küçük bir çukur bile kazabilirim.

Annem beni bir yere götüreceğini söylediğinde heyecanlanıyorum. Keşfedeceğim yeni bir yere gittiğim için, güzel görünmek istiyorum. Bu yüzden de annemin malzemelerini kullanarak makyaj yapmaya çalışıyorum. Annemin güzel görünmek istediği zaman makyaj yaptığını biliyorum. Ben de bunun için yapmaya çalışıyorum. Güzel güzel makyaj yaparsam annemin benimle gururlanacağını biliyorum.

Çocuğunuzun Işığı IEYP İle Parıldar !!!

3– 4 Yaş Arası Yeterlilik
IEYP International

IEYP Uygulamaları hakkında bilgi edinin!

Uzmanlardan oluşan ekibimiz, en saygın eğitim sistemlerinden ve yaklaşımlarından esinlenerek, bazı eğitim sistemlerinin ulusal standartlarını aşacak düzeyde, uluslararası bir standart oluşturmaya çalıştı.
IEYP International Early Years Program, yüksek uluslararası standartları takip eden kapsamlı bir programdır.

IEYP International
IEYP International
IEYP International
IEYP International